Cmentarz Żydowski w Przemyślu « Zabytki « Przemyśl – przewodnik turystyczny

Cmentarz Żydowski w Przemyślu

Z racji tego, że w dziejach miasta Przemyśla Żydzi byli jego nieodłączną częścią, znajdziemy tutaj interesującą nekropolię tej ludności. Cmentarz żydowski usytuowany przy ul. Słowackiego powstał w roku 1860, dzisiaj otoczony jest zabytkowym murem ufundowanym w roku 1913.

Na zachowanej do dzisiaj bramie znajdziemy napis: „Tą część muru z bramami żelaznymi ufundował w 1913 roku Arnold Rabinowicz”. Obecnie łatwo można zauważyć, że dawna (niestety zaniedbana) część cmentarza zawiera macewy pochodzące jeszcze z XIX wieku. W nowszej części widoczne są liczne tablice upamiętniające Żydów wymordowanych przez hitlerowców. Cmentarz został umiejscowiony poza obszarem miejskim, zgodnie z ówczesną polityką rządzących. Zgodnie z żydowskich zwyczajem osobno grzebano kobiety i mężczyzn. Do dzisiaj zachowało się kilkaset nagrobków, chociaż ogólnie cmentarz jest bardzo zniszczony i zaniedbany. Jest to najwięszka nekropolia żydowska w woj. podkarpackim., jej powierzchnia to ponad 5 ha. Obiekt dopiero w roku 1986 został wpisany do rejestru zabytków. Warto wspomnieć, że również w ostatnich latach odbywają się tutaj pochówki. I tak np. nagrobek z roku 2006 znajduje się niedaleko bramy wejściowej.