Miejsca straceń w okresie II Wojny Światowej

Przemyśl w okresie II Wojny Światowej był podobnie jak wiele innych miast Polski miejscem tragicznych wydarzeń. W Przemyślu znajdziemy obecnie ślady licznych zbrodni hitlerowskich w różnych częściach miasta.

Do najważniejszych można zaliczyć:

1)  miejsce straceń na Małym Ryneczku na Zasaniu, gdzie hitlerowcy w dn. 31.12.1943 r. rozstrzelali 10 zakładników w odwet za zabicie przez ruch oporu ich agenta.

2) miejsce straceń przy ul. Lwowskiej – na terenie Stacji Kontroli Pojazdów miejsce pamięci narodowej – fragment ściany, pod którą rozstrzelano 10 zakładników w odwecie za spalaną fabrykę wozów dla Wehrmachtu przez żołnierzy AK

3) miejsce straceń przy ul. Kopernika – w szkole podstawowej tablica poświęcona 1580 Żydom zabitym na dziedzińcu szkoły podczas likwidacji getta.

4) miejsce straceń i pochówku ofiar hitleryzmu w latach 1943-44. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu z inicjatywy Kombatantów. Pomnik ufundowany we wrześniu 1987

Pomnik upamiętniający zbrodnie hitlerowskie