Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu

Pomników papieża Polaka w całym kraju znajdziemy setki. Również Przemyśl posiada taki pomnik. w naszym mieście znajduje się on na Placu Niepodległości nieopodal Rynku Starego Miasta. Przedstawia papieża Jana Pawła II siedzącego i trzymającego w ręce Ewangeliarz. Pomnik ma 4 metry wysokości i wykonany został z brązu.

Autorem rzeźby jest  Tomasz Radziewicz – absolwent  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który wygrał konkurs na wykonanie pomnika. Pomnik odsłonięty został w roku 2007 przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Z tyłu pomnika umieszczone zostały słowa wypowiedziane przez Papieża w roku 1991 podczas wizyty Przemyślu.
Na placu znajduje się również nowoczesna fontanna ciekawie zaprojektowana oraz warto odwiedzić znajdujące się przy tym placu Muzeum Dzwonów i Fajek.

Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu

Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu

Przed postawieniem pomnika na placu wykonano oczywiście prace archeologiczne.
W trakcie tych prac odkryto pozostałości po kamienicach, które stały w tym miejscu do 1941 roku. Dzięki tym pracom ustalono, jaka była zabudowa tego miejsca pierwotnie.

Wcześniej na tym placu stał pomnik Gen. Karola Świerczewskiego, który rozebrano w roku 1990.

Plac Niepodległości w Przemyślu

Plac Niepodległości w Przemyślu

One Response to 'Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu'

  1. Witam, Pomnik Jana Pawła II, który czyta pismo święte, bardzo interesująca koncepcja.Twoja Strona bardzo mi się podoba, niewiele jest ładnych stron przewodników , ja ze swoim blogiem dopiero ruszam i jest on jeszcze niedopracowany.

    Serdecznie pozdrawiam
    Janusz

Skomentuj

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera