Wynik dla Zabytki

Cmentarz Żydowski w Przemyślu

Z racji tego, że w dziejach miasta Przemyśla Żydzi byli jego nieodłączną częścią, znajdziemy tutaj interesującą nekropolię tej ludności. Cmentarz żydowski usytuowany przy ul. Słowackiego powstał w roku 1860, dzisiaj otoczony jest zabytkowym murem ufundowanym w roku 1913.

Czytaj więcej Cmentarz Żydowski w Przemyślu

Cmentarze wojenne w Przemyśl

Przemyśl jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie umiejscowiono cmentarze wojenne z obydwu wojen światowych, żołnierzy wszystkich krajów biorących w nich udział. I tak znajdziemy tutaj cmentarze wojenne z okresu I Wojny Światowej żołnierzy austro-węgierskich, rosyjskich, niemieckich i oczywiście polskich, cmentarze z okreśu II Wojny Światowej oraz interesujący cmentarz żydowski.

Czytaj więcej Cmentarze wojenne w Przemyśl

Cmentarz Żołnierzy Niemieckich w Przemyślu

Obecnie w Polsce mamy trzynaście cmentarzy, na których pochowane zostały szczątki żołnierzy niemieckich w czasie II Wojny Światowej. Jeden z nich znajduje się w Przemyślu.

Cmentarz ten powstał na mocy porozumienia podpisanego w roku 1989 przez Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. Ponadto przepisy dotyczące ekshumacji i pochówku żołnierzy niemieckich w Polsce reguluje polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z roku 1991.

Budowę cmentarza, koszt ekshumacji i pochówków pokryła strona niemiecka. W szczególności był to Niemiecki Związek Narodowy Opieki nad Grobami Wojennymi, finansowany przez niemieckie landy oraz ze składek darczyńców, o czym informuje tablica znajdująca się na cmentarzu.

Cmentarz przemyski oddano do użytku w roku 1995. Spoczywają tutaj szczątki kilku tysięcy żołnierzy niemieckich poległych na terenie pd-wsch Polski. Nie są to jedynie żołnierze polegli na froncie i nie jedynie żołnierze Wehrmachtu.

Czytaj więcej Cmentarz Żołnierzy Niemieckich w Przemyślu

Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu

Pomników papieża Polaka w całym kraju znajdziemy setki. Również Przemyśl posiada taki pomnik. w naszym mieście znajduje się on na Placu Niepodległości nieopodal Rynku Starego Miasta. Przedstawia papieża Jana Pawła II siedzącego i trzymającego w ręce Ewangeliarz. Pomnik ma 4 metry wysokości i wykonany został z brązu.

Czytaj więcej Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu

Brama Sanocka Dolna w Przemyślu

Brama przy ul. Sanockiej to jeden z zachowanych elementów wewnętrznego obwodu Twierdzy Przemyśl. Obwód Noyon budowany od roku 1873, rozbudowany w latach 1878-1887, projektował go gen. Daniel Salis-Soglio. Fortyfikacje rdzenia twierdzy zostały częściowo wysadzone w latach 1920-1930, częściowo rozebrane w latach późniejszych tj. 1956-1960, i nie był to okres ostatnich rozbiórek, które miały miejsce również w latach późniejszych.

Czytaj więcej Brama Sanocka Dolna w Przemyślu

Bunkry Linii Mołotowa w Przemyślu

Bunkry Linii Mołotowa to obiekty z czasów II Wojny Światowej należące do umocnień wybudowanych wzdłuż granicy między III Rzeszą, a Związkiem Radzieckim po zawarciu paktu Ribbentrop – Mołotow.  W samym Przemyślu znajduje się kilkanaście obiektów związanych z tym okresem, jednak polecam obejrzenie dwóch znajdujących się przy rzece San, których stan zachowania jest zadowalający, a dojazd nie sprawi żadnych problemów. Zarówno przy jednym, jak i przy drugim bunkrze, można bez problemów zaparkować w pobliżu samochód.

Czytaj więcej Bunkry Linii Mołotowa w Przemyślu

Krzyż Zawierzenia w Przemyślu

Górujący nad miastem pomnik krzyża stojący na Zniesieniu nieopodal Kopca Tatarskiego powstał w roku 2000 dla upamiętnienia Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa oraz w połączeniu z aktem zawierzenia miasta Bożemu Miłosierdziu.

Krzyż ma 22 metry wysokości, a figura Jezusa Chrystusa 4 metry. Autorami są Barbara i Wiesław Czekierda oraz Dariusz Jasiewicz, a wykonawcą były firmy z Rzeszowa. Czytaj więcej Krzyż Zawierzenia w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek stanowił w większości miast centrum, wokół którego koncentrowało się życie, handel, ważniejsze wydarzenia itp. Tak też było w Przemyślu. Czytaj więcej Rynek w Przemyślu

Synagogi w Przemyślu

Ponieważ kultura żydowska nierozerwalnie przez wieki była związana z Przemyślem, jej pozostałościami są dawne synagogi żydowskie.

W chwili obecnej zachowały się dwa budynki w mieście, które były obiektami sakralnymi. Czytaj więcej Synagogi w Przemyślu

Dworzec Kolejowy

Dworzec kolejowy w Przemyślu to przykład przepięknej architektury monarchii austro-węgierskiej. Będąc w tym miejscu można poczuć z pewnością choć namiastkę dawnej atmosfery miast Galicji. Czytaj więcej Dworzec Kolejowy

Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu to niewątpliwie jeden z symboli miasta, miejsce wdzięczne dla fotografów oraz ulubiony cel wypraw weekendowych mieszkańców.  W sezonie letnim odbywa się tutaj ostatnio coraz więcej imprez plenerowych. Czytaj więcej Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski

Jeden z ważniejszych zabytków w mieście. Położony na wzgórzu (ok. 270 m n.p.m.) jest dobrze widoczny z wielu stron miasta. Ulubiony obiekt dla fotografów oraz miejsce dla rodzinnych spacerów mieszkańców. Czytaj więcej Zamek Kazimierzowski

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera